Přeskočit dále

Materiály a punc

Vše o materiálech, které při výrobě šperků používám, návody, jak o šperky pečovat a informace puncovního úřadu

Materiály:

Měkčí drahý kov, který má sněhobílou barvu. 

Pokud vám začne stříbro černat, nepanikařte, je to přirozená vlastnost tohoto materiálu. Na vzduchu nebo při kontaktu s potem se na stříbře může vytvořit tenká oxidační vrstva.

Ta jde jednoduše odstranit hadříkem určeným na čištění stříbra nebo čističem na stříbro, který koupíte v drogerii (čistič na stříbro nepoužívejte v případě, že máte ve šperku i kameny, perly atd., chemikálie by vám je mohla poškodit). Také se mi můžete ozvat a po předchozí domluvě vám šperk na počkání vyčistím.

Na první pohled žluté a růžové zlato nerozeznáte. Dobrý poznávací tip je cena - stříbro je vždy levnější. Zlacení se provádí galvanickým pokovováním o síle 3 mikromů, proto je potřeba počítat s tím, že se vrstva časem ošoupe. U prstenu se zlacení přirozeně setře rychleji, než třeba u náušnic. Pokud chcete stálou barvu šperku, doporučím vám zainvestovat do prstenu ze zlata. Časem to určitě oceníte. 

I pozlacené stříbro může časem černat. Nejlépe ho oživíte čističem na stříbro z drogerie, jen nepoužívejte hadřík, protože může stáhnout i pokovení.  Pokud se vám pokovení ošoupe, ozvěte se mi a můžu vám ho za poplatek opět obnovit.

Má specifickou černou barvou, kterou způsobuje sulfid stříbrný. Stříbro na vzduchu přirozeně černá a u patinovaných šperků je tento proces zrychlený. 

Čištění není potřeba, protože je u těchto šperků černá barva přímo vyžadována. Jediné, co se může stát je, že se černá patina ošoupe. U Tord šperků se obvykle stává, že se na povrchu šperk ošoupe na stříbrnou barvu, v záhybech vlásků černá patina zůstane a šperk se tak stane originálně prokresleným.

Materiál, který působí velmi podobně, jako pozlacené stříbro. Rozdíl je v použití kovu rhodium, který je platinový a stálý.  Jeho barva je tmavší než u stříbra a podobá se více nerezu. Pokovení se provadi galvanicky v tenké vrstvě o síle 3 mikronů. Díky rhodiu stříbro získá stálou barvu a nečerná. 

Čištění probíhá stejně jako u pozlaceného stříbra. 

Obsahuje 585 dílů ryzího zlata a 415 dílů ostatních příměsí, jako jsou měď, stříbro a zinek. 

Zlato je stálý kov a není ho třeba čistit tak, jako stříbro. Pokud chcete, aby byl šperk lesklý, můžete jej přeleštit hadříkem napuštěným čistící chemikálií. Od prachu a mastnoty se dá šperk pěkně vyčistit pomocí jaru a starého kartáčku na zuby.

Má ve své slitině 585 dílů ryzího zlata a 415 dílů příměsí stříbra nebo palladia. 

Bílé zlato se vyznačuje matným povrchem (například u tordovaných prstenů) a barvoulehce do žluta (tzv. champagne).

Vyčistíte ho stejně jako žluté zlato. 

14-ti karátové bílé zlato, které je galvanicky pokovené stálým platinovým kovem rhodium, poznáte podle kovově nerezového lesku. 

Tato varianta nese stejný odstín jako rhodiované stříbro. Uvnitř je ale 14-ti karátové zlato (Au 585/1000) a povrch je v kovové studené barvě, nikoli v champagne. Pokud se vám pokovení časem ošoupe, ráda vám ho za poplatek obnovím.

Vyčistíte ho stejně jako žluté zlato.

Jeho barva je růžová jako měď. 14-ti karátové (Au 585/1000) zlato má ve své slitině 585 dílů ryzího zlata a 415 dílů, kde převažuje měď na úkor stříbra.

Vyčistíte ho stejně jako žluté zlato.

Jak se starat o šperky?

Ukládání

Čištění

Odkládání

Vyčištění

Šperky vždy odkládejte do krabičky nebo šperkovnice tak, aby se navzájem nedotýkaly.

Jednou za měsíc (či dle potřeby) je očistěte od běžných nečistot, jako je prach a pot. Postačí vám k tomu starý měkký kartáček na zuby a teplá voda se saponátem. Drahé kovy vyleštíte hadříkem nebo speciální tekutinou, která je přímo určená k čištění stříbra a zlata. Seženete ji v běžné drogerii.

Při sportu, manuální práci, používání chemikálií nebo sprchování raději šperky odkládejte. Nasazujte si je až po aplikaci make-upu, parfému a jiných kosmetických přípravků. Chraňte je i před extrémními a proměnlivými teplotami.

Pokud jsou šperky opravdu hodně zašlé, přineste mi je. Ráda se jich ujmu a dám vám je opět do pořádku.

Opravy

Pokud se s vaším šperkem stalo něco nemilého, napište mi a určitě to vyřešíme.

Punc a ryzost

Všechny šperky z drahých kovů jsou řádně puncovány podle puncovního zákona České republiky.

Na špercích najdete výrobní punc HP, který označuje, že byl šperk vyroben v mé dílně. Následně zde najdete ryzostní punc, který označuje ryzost materiálu. A nakonec zde obvykle najdete puncovní značku od puncovního úřadu (u stříbrných šperků pod 3 gramy není potřeba, aby měl puncovní značku).

Ryzost zlata je vždy Au 585/1000 což je 14-ti karátové zlato.

Ryzost stříbra je vždy Ag 925/1000.

Kameny a výbrus

Kameny, které nejčastěji používám do zásnubních prstenů, mají dva typy výbrusu. První je briliantový výbrus, který nejlépe odráží světlo a skvěle sehrává roli vznešeného průhledného kamene. Druhý typ je cabaccon neboli mugle.

Briliantový výbrus

Výbrus cabachon

Barevné diamanty

Čiré diamanty

Barevné drahokamy

Kvalitnější kameny

Syntetické zirkony

Speciálně vyvinutý výbrus, primárně pro diamant. Má 57 faset (plošek) a jeho hlavní výhodou je, že bohatě odráží světlo, tedy index lomu. Proto jsou tyto kameny tak zářivé a třpytivé.

Má zaoblenou leštěnou lícovou stranu a plochou rubovou stranu. Tento výbrus krásně podporuje kameny, které mají různé efekty (hry barev). Já nejvíce používám měsíční kámen, labradorit, opál či sagenit.

K těmto kamenům se hodí jak zlato, tak stříbro. Většinou je jejich velikost tvořená na míru od brusiče.

Diamanty vám dle přání dodám i ve žluté, černé nebo modrozelené “blue treated” barvě.

V čiré barvě mám diamanty obvykle v čistotě SI 1, barva G.

Dále si můžete také vybrat červený rubín, zelený smaragd, modrý nebo růžový safír.

Těmto kamenům nejvíce sluší zasazení do zlata. A dostanete je s certifikátem od mého dodavatele.

Pokud chcete šperk s kvalitnějšími kameny, napište mi a individuálně vám je nacením

Jsou uměle vytvořené, měkčí a mají nižší index lomu. Na první pohled rozdíl mezi drahými a syntetickými kameny nepoznáte, ale po čase nošení již ano.

Tyto kameny se hodí zejména ke stříbru či pozlacenému stříbru.

Vlastní zlato

Pokud máte vlastní zlato, kterému chcete vdechnout nový život, klidně mi ho doneste. Cena vytvořeného šperku se vám sníží o materiál, přičemž záleží na množství dodaného zlata a jeho ryzosti. Mohou to být šperky, zlaté zuby, mince, zlaté cihličky a jeho další podoby. Na jeho barvě nezáleží. U většiny dodaného zlata se dělá analýza, která trvá 1-2 týdny a zjistíme po ní počet gramů a ryzost vašeho zlata. Zlato o ryzosti 14 karátů tedy Au 585/1000 vykupuji  ke dni 1.11.2022 za 500 Kč. Cena se však může lišit podle aktuálního kurzu.

Vaše zlato však z technických důvodů není možné přímo použít do nového šperku. Pří odlévání nového šperku se totiž vytváří více kusů najednou, a proto se používá větší množství zlatého materiálu o stejné ryzosti.